تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

  پلاتی پوس تنها پستاندار زهردار جهان

  عجيب ترين جانور دنيا با پستانداران ، پرندگان و خزندگان خويشاوند است !

  نوک اردکی Platypus که در زبان لاتین به معنای پهن پا می‌باشد و نام فارسی آن نوکاردکی یا ارنی ترنگ است وقتی دانشمندان انگلیسی در سال 1799 آنرا یافتند. نامش راکبک گذاشند زیرا شبیه بسیاری از حیوانات بود. ولی هیچ یک آنها به شمار نیامد.

  اینجانور دارای منقار اردک ، دم سگ آبی و پوستی پر پشت است. مانند پرندگان تخممی‌گذارد ولی مانند پستانداران به بچه‌اش شیر می‌دهد. محل زندگی این حیوان در شرقاسترالیا و جزیره تالمانی است.

  سوراخ های بینی این حیوان در جلو منقارش است. از اینرومی‌تواند مدتها در زیر آب بماند زیرا فقط سر خود را اندکی بیرون از آب نگه می‌داردو تنفس می‌کند.

  پنجه‌های جلو پلاتی پوس پره‌دار است و همین امر شنا کردن آنرا آسانمی‌کند اما چون به خشکی می‌آید پرده هایش در زیر پایش جمع می‌شود و در عوض چند پنجهنمایان می شود.


  پلاتی پوس ماده 1 تا 3 تخم می گذارد این تخم ها را بوسیله دمخود به بدنش می چسباند و آنقدر همراه خود نگه می‌دارد تا نوزادان بیرون بیایندنوزاد پلاتی پوس در حالی که دندان در دهان دارد به دنیا می‌آید و از شیر مادر تغذیهمی‌کند و به زودی دندانهای نوزاد می‌ریزد و به جای آن از تکه‌های سفت و شافیکناره‌های منقار خود استفاده می‌کند در جهان تنها پستاندار زهردار پلاتی پوس است.


  غده‌های زهری‌اش نزدیک رانهایش قرار دارد و زهر را از طریق مجرایی به سیخکهای پایعقب حیوان می‌فرستد زهر او شبیه زهر مار است و گویا در فصل جفت گیری برای از بینبردن رقیب از آن استفاده می‌کند یعنی برای بدست آورد جفت دلخواه خود پلاتیپوس شب هابه شکار کرم خاکی ، حشرات آبی ، خرچنگ آب شیرین می‌پردازد و در روز در لانه خود کهدر زیر گل و لای است می‌برد.گروهي از دانشمندان بين المللي با بررسي DNA پلاتي پوس كشف كردند كهعجيب ترين جانور دنيا در سطح ژنتيكي خويشاوند پستانداران، خزندگان و پرندگان است.منقار اردكي يا پلاتي پوس عجيب ترين پستاندار استراليايي است كه افسانه ها واسطوره هاي زيادي در خصوص شكل گيري آن وجود دارد. اكنون بيولوژيستهاي استراليايي،آمريكايي و اروپايي نقشه كامل DNA پلاتي پوس را به دست آورده اند.نتايج اينتحقيقات كه در مجله نيچر منتشر شده است نشان مي دهد كه عجيب ترين حيوان دنيا که حتي درسطح ژنتيكي نيز بسيار عجيب است و در حقيقت از نظر DNA خويشاوند پستانداران، خزندگانو پرندگان می باشد.


  پلاتي پوس با نام علمي Ornithorhynchus anatinus بدني پوشيدهاز مو و منقاري شبيه به منقار اردك دارد. به بچه هاي خود شير مي دهد و تخمگذار بودهو زهر ترشح مي كند و داراي يك سيستم فرسايش الكترويكي است. اين ويژگي ها تنها بعضياز ويژگي هاي منحصر به فرد اين جانور است.نتايج اين تحقيقات كه به سرپرستيمحققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئيس آمريكا انجام شده است نشان مي دهد كه منقاراردكي همانند خزندگان زهر توليد مي كند و داراي ژنهايي است كه موجب مي شوند اينپستاندار همانند پرندگان و خزندگان تخمگذاري كند و روي تخم هاي خود بخوابد اما درعين حال در ژنوم اين حيوان ژن هايي حضور دارند كه به اين جانور امكان مي دهند همانندساير پستانداران به بچه هاي خود شير بدهد.از سويي ديگر اين حيوان همانندپرندگان 10 گونه كروموزوم دارد كه جنسيت اين حيوان را تعيين مي كنند اين در حالياست كه انسان و بسياري ديگر از پستانداران تنها دو گونه كروموزوم تعيين كننده جنسيتدارند.


  نتايج اين كشف نشان مي دهد كه اين حيوان شگفت انگيز از 170 ميليونسال قبل روي زمين مي زيسته است.

  date22 Aug

  5 Responses to “پلاتی پوس تنها پستاندار زهردار جهان”

  از پاسخ‌گویی اینجا را کلیک کنید.

  XHTML: You can use these tags:

  -->


  این مطلب تا کنون 61 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 13 ارديبهشت 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159460
 • بازدید امروز :241549
 • بازدید داخلی :21454
 • کاربران حاضر :227
 • رباتهای جستجوگر:395
 • همه حاضرین :622

تگ های برتر