خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

اهمییت جشنواره خوارزمی

  در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حمایت از عالمان و فرهیختگان عرصه علم و فناوری، تقویت روح بررسی، تتبع و ابتكار در تمام زمینه های مختلف علمی، فنی، فرهنگی و معارف اسلامی از طریق قدردانی و ارج نهادن بر مقام والای پژوهشگران مورد توجه قرار گرفته است. در راستای تحقق اهداف مذكور، اساسنامه سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران در سال 1359 شمسی در شورای انقلاب اسلامی به تصویب رسید. بدین ترتیب، كشف، جذب و پرورش استعدادها در زمینه‌های مختلف علمی و صنعتی، حمایت و پشتیبانی از مخترعان، مبتكران و پژوهشگران داخلی، استفاده از استعدادهای بالقوه كشور و انتقال تجربه های علمی و فنی سایر كشورها به داخل كشور به عنوان یكی از مهمترین مأموریت ها و محورهای اصلی فعالیت‌های حمایتی این سازمان مورد تجربه قرار گرفته است. بخش هایی از فرآیند حمایت از جامعه علمی و فرهیختگان كشور در سیمای برگزاری "جشنواره جوان خوارزمی" تجلی پیدا كرده است كه سابقه اولین دوره آن به سال 1378 شمسی برمی‌گردد.

  جشنواره جوان خوارزمی خاستگاه و رهیافت سنجیده ای برای ارزش گذاری و اهمیت بخشیدن به تلاش جوانان كشور است.

  1. اهداف جشنواره جوان خوارمی چیست؟

  ـ ارج نهادن به مقام والای پژوهشگران، مخترعان، نوآوران و فناوران برتر جوان،
  -شناسایی، تقدیر و حمایت از استعدادها‌ی جوان در زمینه‌های مختلف علمی وفناوری،
  ـ ایجاد بستری مناسب برای همكاری‌های علمی ـ فناوری و توسعه ملی كشور.

  2. تفاوت جشنواره‌ بین‌المللی و جشنواره جوان خوارزمی چیست؟

  هر دو جشنواره با هدف شناسایی و معرفی طرح‌های برتر در زمینه پژوهش‌های نوین بنیادی،‌كاربردی، توسعه ای، ‌اختراع و نوآوری برگزار می‌شوند. جشنواره بین‌المللی در عرصه جهانی و با مشاركت فرهیختگان به‌ویژه اساتید دانشگاه‌ها،پژوهشگران، نوآوران، فناوران و متخصصان داخل و خارج کشور و جشنواره جوان با مشاركت دانشجویان، دانش‌آموختگان، نوآوران و متخصصان جوان داخل کشور (با شرط سنی زیر سی سال برگزار می‌شود.


  3. جشنواره جوان خوارزمی شامل چه بخش‌هایی است؟

  دو بخش دانشجویی _ آزاد (سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران) و بخشدانش‌آموزی و دوره‌های كاردانی (معاونت آموزش و نوآوری وزارت آموزش و پرورش)

  4. جشنواره جوان خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد چه جشنواره‌ای است؟

  شركت كنندگان در این جشنواره دانشجویان و داوطلبان آزادی هستند كه تا زمان فراخوان سن آنها حداكثر سی سال تمام باشد. (به عنوان مثال برای شركت در یازدهمین دوره جشنواره متولدین 15/10/1357 به بعد پذیرش می شوند) .ثبت نام به صورت الكترونیك بوده و طرح ها پس از بررسی در گروه تخصصی، در هیات داوران بررسی و برگزیدگان نهایی اعلام می شوند. دانشجویان و داوطلبان آزاد كه متقاضی شركت در این جشنواره هستند برای دریافت هر گونه اطلاعات در مورد نحوه شرکت در این جشنواره می‌توانند به پایگاه اطلاع رسانی http://khwarizmi.irost.org/young مراچعه فرمایند.

  5. جشنواره جوان خوارزمی بخش دانش‌آموزی چه جشنواره‌ای است؟

  شركت كنندگان در این جشنواره دانش آموزان مقطع متوسطه، پیش دانشگاهی و دوره های كاردانی آموزش و پرورش می باشند كه از لحاظ پذیرش طرح و بررسی های تخصصی زیر نظر معاونت آموزش و نوآوری وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود، و بخشی از داوری اولیه در استانهای ذیربط و بخشی در دانشگاه رجایی انجام می شود و داوری نهایی در هیات داورانی كه تركیبی از اعضای داوری از هر دو وزارتخانه می باشند در سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی صورت می پذیرد. دانش آموزان برای دریافت هر گونه اطلاعات در مورد نحوه شرکت در این جشنواره می‌توانند به واحد آموزشی محل تحصیل خود، یا ادارات آموزش و پرورش محل سکونت خود مراجعه و یا با شماره 88827776-021 تماس حاصل فرمایند.

  6. فرایند پذیرش و ارزیابی طرح‌های جشنواره جوان خوارزمی در بخش دانشجویی – آزاد به چه صورت می‌باشد؟

  دبیرخانه جشنواره جوان خوارزمی در یك برنامه زمان‌بندی شده از طریق رسانه‌های گروهی و وسایل ارتباط جمعی، اعلامیه و پرسش‌نامه، فراخوان دریافت طرح‌ها را به دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشی و صنعتی اعلام می‌دارد. بدنبال فراخوان عمومی كلیه مخترعان، پژوهشگران و نوآوران جوان می‌توانند با ثبت نام الكترونیك در جشنواره و یا با معرفی توسط نهادهای علمی، دانشگاه‌ها و شخصیت‌های برجسته علمی تا پایان مهلت اعلام شده طرح خود را به‌همراه مدارک تکمیلی به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌نمایند (برحسب ضرورت مهلت فراخوان تمدید می‌شود). دبیرخانه جشنواره پس از پذیرش و دریافت طرح‌ها اقدام به کارشناسی اولیه، تكمیل اسناد و مدارك و تشكیل پرونده متقاضیان می‌نماید و پس از تعیین گروه و اختصاص شماره و ثبت در رایانه، آنها را برای گروه‌های تخصصی كه متشكل از كارشناسان و متخصصان رشته مربوط است به‌منظور كارشناسی علمی و فنی ارسال می‌نماید. طرح‌هایی كه نیاز به بررسی عمیق تر و بازدید دارند توسط اعضای گروه تخصصی از نزدیك مورد بررسی قرار می‌گیرند. پس از ارزیابی‌طرح‌ها در گروه‌های تخصصی، طرح‌های برتر برای داوری نهایی و انتخاب بهترین‌ها برای هیات داوران ارسال می‌شود. هیات داوران نیز طی جلسات متعدد از میان طرح‌های منتخب گروه‌های تخصصی برگزیدگان نهایی را انتخاب و معرفی می‌نمایند. به همین منظور طی مراسم ویژه‌ای با حضور معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات علمی و اجرایی از آنان تقدیر معنوی و مادی به‌عمل می‌آید

  7. فرایند پذیرش و ارزیابی طرح‌های جشنواره جوان خوارزمی در بخش دانش آموزی و دوره های كاردانی آموزش و پرورش به چه صورت می‌باشد؟
  برای كسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی http://kharazmi.medu.ir مراجعه فرمایید.


  8. اركان علمی جشنواره جوان خوارزمی چه کسانی هستند؟

  _ اعضای شورای مركزی جشنواره به استناد آیین نامه برگزاری جشنواره جوان خواررمی با كه حكم رییس سازمان منصوب می شوند، وظیفه بررسی و تصویب سیاستها، اهداف و برنامه ریزیهای اجرایی را به عهده دارند.
  ـ کارشناسان دبیرخانه جشنواره که به بررسی اولیه پرونده می‌پردازند.
  ـ گروه‌های تخصصی (اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، افراد متخصص و صاحب‌نظرانی می‌باشند كه با حكم دبیر جشنواره منصوب می‌شوند).
  ـ هیات داوران (دانشمندان و صاحب‌نظران برجسته ایرانی می باشند كه با حكم رییس شورای مركزی (
  رییس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران) منصوب می‌شوند.

  9. اركان تصمیم گیری و برنامه‌ریزی جشنواره جوان خوارزمی چه كسانی هستند ؟

  _ شورای مركزی جشنواره جوان خوارزمی

  _دبیر جشنواره در بخش دانشجویی و آزاد و دبیر جشنواره در بخش دانش آموزی و دوره‌های كاردانی

  10. زمینه‌های علمی مورد پذیرش دبیرخانه چه گروه‌هایی هستند؟
  مواد،‌متالورژی و انرژیهای نو
  ، مکانیک، برق و کامپیوتر، صنایع شیمیایی، عمران، کشاورزی و منابع طبیعی، صنایع و مدیریت فن آوری ، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، معماری و هنر، علوم پایه و فن آوری نانو.
  11. ارزیابی طرح‌ها براساس چه معیارهایی انجام می‌شود ؟

  ـ میزان نو بودن پژوهش از نظر موضوع یا روش،

  ـ ارزش فنی، اقتصادی و اجتماعی حاصل از اجرای طرح،

  ـ ارزش فعالیت‌های انجام شده در طرح از نظر ارتقای علمی، پژوهشی و آموزشی،

  ـ اعتبار نشریاتی كه نتایج پژوهش در آن به چاپ رسیده است،

  ـ تعداد موارد استناد (Citation) به موضوع پژوهش

  ـ امتیازات طرح نسبت به نمونه‌های مشابه

  ـ میزان ابتكار در روش ساخت و ...


  12. جشنواره جوان خوارزمی در چه زمانی برگزار می‌شود؟

  جشنواره جوان خوارزمی در آذرماه هر سال و در هفته پژوهش با حضور وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود.


  13. چه جوایزی به برگزیدگان جشنواره‌ها اهدا می‌شود؟

  تندیس و تقدیرنامه که به رتبه‌های اول تا سوم تعلق می‌گیرد.


  14. حمایت کنندگان داخلی جشنواره چه سازمان‌هایی هستند؟

  تعدادی از سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های داخلی هستند که همه ساله جشنواره را مورد حمایت مادی و معنوی قرار می‌دهند و اسامی آنان روی وب سایت جشنواره درج می گردد. شایان ذکر است جشنواره جوان خوارزمی تنها حمایت کنندگانی را که از لحاظ علمی و فناوری شناخته شده باشند به‌عنوان حامی خود می‌پذیرد.

  این مطلب تا کنون 14 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : جشنواره ,علمی ,خوارزمی ,بررسی ,مورد ,آموزش ,جشنواره جوان ,جوان خوارزمی ,پژوهشهای علمی ,سازمان پژوهشهای ,دبیرخانه جشنواره ,شورای مركزی جشنواره ,ارزیابی طرح‌های جشنواره ,نوآوری وزارت آموزش ,
  اهمییت جشنواره خوارزمی

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر